من از دیار " کوچک جنگلی" ام..

 

 

 

 

 

 

در سال 1260 هجری شمسی در محله " استادسرای " رشت فرزندی چشم به جهان گشود که نامش را " یونس " نهادند . او فرزند میرزا بزرگ بود ، برای همین به او میرزا کوچک گفتند.

 

میرزا کوچک شجاع جنگلی یک نمونه و یک مسطوره است. وقتی مرحوم میرزا کوچک جنگلی در این منطقه دلش با احساسات شجاعانه اسلامی بیدار شد، آن روز نغمه ی اتحاد اسلام  در سرتاسر گیلان و در بین خواص آن مرز و بوم پیچیده بود.
میرزا کوچک،‌ مرد تنهایی بود که به دو قدرت بزرگ آن روز دنیا یعنی روس ها و انگلیسی ها یک «نه» بزرگ گفت. نه با روس ها ساخت نه با انگلیسی ها؛ در کنار او کسانی بودند که می خواستند با دستگاه حکومت آن روز مبارزه کنند، اما به روس ها پناه می بردند؛ به باکو رفتند و بند و بست هاشان را کردند به ایران برگشتند و سرسپرده ی آنها شدند. اما میرزا کوچک خان قبول نکرد و حاضر نشد سازش کند؛ او هم با انگلیسی ها جنگید، هم با قزاق های روس جنگید،‌ هم با لشکر رضاخانی مبارزه کرد.

                               مقام معظم رهبری

 

 

آخرین نامه میرزا به دوستش میر آقا عربانی :

با رویه ای که دشمنانمان در پیش گرفته اند شاید بتوانند به طور موقت یا دائم توفیق حاصل کنند ولی اتکای من و همراهانم به خداوند دادگری است که در خیلی از این مهالک حفظم نموده است.
افسوس می خورم که مردم ایران مرده پرستند و هنوز قدر این جمعیت را نشناخته اند، البته بعد از محو ما خواهند فهمید که بوده ایم و چه می خواسته ایم. اکنون منتظرند روزگاری را ببینند که از جمعیت ما اثری در میان نباشد اما وقتی از افکار و انتظاراتشان نتایج تلخ مشاهده کردند آن وقت است که ندامت حاصل خواهند نمود و قدر و منزلت ما را خواهند دریافت.
امروزه دشمنان ما را دزد و غارتگر خطاب می کنند و حال آنکه هیچ قدمی جز در راه آسایش و حفاضت مال و ناموس مردم بر نداشته ایم و ما این اتهامات را می شنویم و حکمیت را به خداوند قادر و حاکم علی الاطلاق واگذار می کنیم.

 

 

اما برف بی امان می بارید. شلاق بادهای سرد کوهای بلند گیلان بر صورت رنج کشیده اش فرود می آمد. سرانجام میرزا در کوه های تالش در حالی که گاوئک آلمانی از یاران با وفای میزا، آخرین نفری بود که با وی مانده بود جان به جان آفرین تسلیم کرد.
به این ترتیب زندگی مردی که با پایبندی به دیانت و اخلاق، به آزادی و استقلال کشورش می اندیشید در 11 آذر ماه 1300 هجری شمسی به پایان رسید ولی شخصیتشش در تاریخ ایران تثبیت و جاودانه شد.

 

 

 

پ.ن:طرح زیبای ختم عاشورا با عنوان طرح نینوا(هر خانه یک خیمه)

 

نوشته شده توسط در ۱۳۸٩/٩/۱٢ نظرات () |